Tropikal Fidan 
   Ana Sayfa      Dev Sebze Yetiştirme Yöntemleri


       

          Dev Meyve ve Sebze Yetiştirme Teknikleri

           
 
 
Başlarken:
 
Öncelikle büyük boyutlarda meyve ve sebze yetişmek için tamamen organik tohum kullanmalı ve tamamen organik yöntemler ile yetiştirmelisiniz. Tohumlarınızı çok iyi ırklardan seçmeli,mümkünse bu tarz yetiştiricelerden ya da bunların tohumlarını satan güvenilir sitelerden temin etmeli,daha sonra kendi yetiştirdiğiniz ürünlerden elde edeceğiniz tohumlar ile üretime devam etmelisiniz.Bu hem bitkinin adaptasyon sorununu çözer hem de her seferinde tonlarca para vermek zorunda kalmazsınız. Bu gün satılan tohumlar,yetiştirilen sebzenin ağırlığına,boyuna ve yarışmalarda aldığı derecelere göre değişmektedir. Örneğin dünya şampiyonu yaklaşık 825 kiloluk kabağın bir tane tohumu bizim paramızla 200 TL ye satılırken sitemizde bulunan 230 kiloluk kabağın çekirdeğinin tanesi 5TL ye satılmaktadır. Ürünler ve tohumlar yarışma öncesi organik olup olmadığını anlamak için testlere tabi tutulurlar ve herhangi bir hormon kullanılmışsa diskalifiye edilirler.O yüzden bu ürünlerin tohumları son derece güvenlidir. Dev meyve ve sebze yetiştirmek insana keyif veren bir uğraş olmasının yanında yetiştiriciler sadece tohumlardan binlerce dolar kazanmaktadır.Ekonomik yönden de tatmin edicidir....Aşağıda üreticilerin kullandığı ve doğal olarak ürettikleri gübre çeşitlerini ve çeşitli videoları bulabilirsiniz.
 
Toprak:
 
Her meyvenin ve sebzenin sağlıklı gelişmesi için ihtiyaç duyduğu toprak çeşidi farklıdır.Bazısı asitli toprak ,bazısı humuslu toprak,bazısı kumlu toprak vs...severler. Bunun için yetiştirmeye karar verdiğiniz ürünün sevdiği toprak çeşidini araştırıp çeşitli organik gübreler ile,kum,kil gibi bileşenler ile karıştırarak çok rahat elde edebilirsiniz.
 
Tohum:
 
Tohum en önemli noktadır,iyi bir ırk,organik bir tohum size en iyi sonucu verecektir.Bu konuda taviz vermemenizi tavsiye ediyoruz.
 
Çimlendirme:
 
Tohumlarınızı direk bahçeye toprağa ekmeyin,bunu yaparsanız para verip aldığınız değerli tohumlarınızın çimlenme işini çok büyük oranda şansa bırakmış olursunuz.Bunun yerine evde ya da varsa seranızda nemli sıcak ortamlarda ve mümkünse duman ile çimlendirme yöntemini kullanarak yapınız.Böylece hem hem çimlendirme oranınızı yaklış %95 lere taşımış hem de daha sağlıklı fidelere sahip olmuş olursunuz. Çimlendirme esnasında sprey sulama yöntemini kullanın ve aşırı sulamadan kaçının,toprağın sürekli nemli tutulması ve toprak sıcaklığının 25-35 derece arasında olması çimlenme için yeterlidir.
 
Gübreleme:
 
Dev boyutlarda meyve ve sebze yetiştirenler zaman içerisinde kendi gübrelerini tecrübelerine dayanarak oluşturmuşlardır. Bunun için tamamen oraganik bitkisel ve hayvansal ürünleri tercih etmek meyvelerin lezzeti açısından önemlidir. İşte size dünya kabak yetiştirme şampiyonunun gübresini hazırlarken içerisine kattığı bazı ürünler:
 
1) Deniz Yosunu
2) Sübye
3) İnek Gübresi
4) Yarasa Gübresi
5) Solucan Gübresi
6) Erik Kurusu
7) Dut Kurusu
8) Bal
9) Pekmez
10) Salyangoz
 
Bunların hepsini bir blendırda suyla karışırıp gübre haline getirebileceğiniz gibi kısım kısım da yapabilir,kendiniz de birşeyler ekleyebilirsiniz.Ayrıca kök gelişimi için %100 organik woodo juice adındaki kök güçlendiriciyi şiddetle tavsiye ediyoruz.... 
 
Çiçeklenme ve Meyve Üretimi:
 
Dev meyve ve sebze yetiştirmenin en önemli noktalarından bir tanesidir burası...Çimlenen tohumunuz büyüyüp çiçek açtıktan sonra üzerinde birden çok meyve ya da sebze olacaktır.Burada yapmanız gereken,dişi ve erkek çiçekleri birbirinden ayırmak üzerinde meyve oluşmuş en iri çiçeği bırakıp diğerlerini koparmaktır.Tabi bıraktığınız çiçeği döllemeyi de unutmayınız...Meyvlerinizin güneş görmesi gerekir ama aşırı sıcaktan ve güneşin zararlı ışınlarından da bir nebze korumak için üzerine yarı geçirken bir örtü gerebilirsiniz.Geceleri soğuk olan bir yerdeyse üzerine bir örtü örtmek sıcaklığını koruması açısından faydalı olacaktır... Bundan sonrası bitkiyi beslemenize ve şansa bağlıdır biraz da...Sonuç ne olursa olsun sonunda inanılmaz bir keyif alacağınız,bundan vazgeçemeyeceğiniz kesin....
 
İlgili Videoların Linkleri: